Urządzenie dużych, przestronnych wnętrz zazwyczaj nie sprawia problemów. Zdecydowanie więcej kreatywności wymaga aranżacja małych, ograniczonych metrażowo wnętrz.

PROJEKT MAŁEJ KUCHNI W BLOKU

Wystrój małej kuchni może być kłopotliwy. Niewielkie gabaryty pomieszczenia utrudniają funkcjonalną i zarazem efektowną aranżację. Wystarczy jednak szczegółowo zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia, aby ostateczny rezultat zachwycał nie tylko prezencją, ale także komfortem użytkowania. W katalogach firm meblarskich znajdziemy wiele ciekawych pomysłów na małą kuchnię, dostosowanych specjalnie do ograniczonych metrażowo wnętrz.

Małe kuchnie wymagają dominacji jasnych barw, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dla przykładu: kremowe ściany można zestawić z białymi meblami urozmaiconymi detalami w intensywnych kolorach (czerwonym, pomarańczowym, turkusowym), ożywiające kuchnię poprzez kontrast z monotonią jednolitych ścian i frontów. Nie bez znaczenia jest również oświetlenie. Poza naturalnym wpadającym przez okno konieczne jest także mocne światło sztuczne przy suficie oraz lampki (halogenowe lub LED) tuż nad blatem lub nad kuchenką. Dobrze sprawdzą się także listwy LED przyklejone wzdłuż szafek.

POMYSŁY NA MAŁĄ KUCHNIĘ

Mała kuchnia w bloku to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Przy jej urządzaniu niezbędny jest szczegółowy projekt uwzględniający ograniczenia przestrzenne, a jednocześnie  zapewniający funkcjonalność i estetykę.

Umeblowanie małej kuchni zależy przede wszystkim od potrzeb domowników. Jeżeli pojemne szafki, zajmujące wiele miejsca nie są konieczne warto z nich zrezygnować na rzecz wąskich mebli gwarantujących przestronność wnętrza. W pierwszej kolejności trzeba wygospodarować miejsce na najpotrzebniejsze sprzęty- lodówkę, zlew, kuchenkę albo płytę grzewczą. Z pozostałą wolną przestrzenią można do woli eksperymentować pamiętając o nadrzędnym aspekcie funkcjonalnym.Wystarczająca będzie niska lodówka, nad którą można umieścić dodatkową półkę; oszczędność miejsca zapewni także jednokomorowy zmywak i kuchenka gazowa w pakiecie z piekarnikiem.

W przypadku wysokich pomieszczeń, znaczną część mebli warto powiesić na ścianie. Przydatne są nawet szafki umieszczone poza zasięgiem ręki. W nich można schować rzadko używane sprzęty i naczynia, z których nie korzystamy na co dzień.

Małe kuchnie w bloku powinny być wyposażone w niewielki stolik lub blat z dostawionymi krzesłami bez obfitych oparć, np. w postaci modnych hokerów.  Detalami optycznie powiększającymi wnętrze są aluminiowe podłokietniki, szklane fronty, obicia krzeseł ze stali nierdzewnej, czy podłoga z połyskujących płytek ceramicznych lub lustro w ozdobnej ramce.