Nowocześnie urządzone kuchnie to połączenie designerskich rozwiązań z funkcjonalnością. Efektowną prezencję i wygodę w użytkowaniu zapewni kuchnia z wyspą, z ladą lub z barkiem.

KUCHNIA Z WYSPĄ

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest wyspa kuchenna- zyskujący na popularności element wyposażenia. Ta wyodrębniona część zabudowy składająca się z funkcjonalnych półek i pojemnych szuflad przykrytych blatem pasuje zarówno do otwartych, jak i zamkniętych kuchni. Przemyślany projekt wyspy sprawdzi się jako dodatkowa powierzchnia robocza (do przyrządzania, gotowania, serwowania), choć równie często wyznacza granicę pomiędzy kuchnia a salonem (pokojem dziennym).

Wielkość wyspy należy dostosować do wymiarów pomieszczenia. Przestronne kuchnie mogą być wyposażone w dużą wyspę pośrodku, natomiast małe przytulne wnętrza warto ozdobić wyspą w postaci pojedynczej szafki lub małego stolika z funkcjonalnymi półkami. W przypadku większego metrażu wyspa kuchenna skraca dystans pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Ciekawym pomysłem są wielofunkcyjne wyspy ze zlewem i kuchenką.

Atutem wyspy kuchennej jest połączenie cech ergonomicznych z efektowną prezencją. Dodatkowe szafki przykryte blatem są pomocne zarówno w kwestii przechowywania naczyń (sprzętów), jak i  przygotowywania, czy podawania potraw. Jednak w małych wnętrzach zastosowanie tego typu rozwiązania może zbytnio ograniczać przestrzeń utrudniając swobodne korzystanie z kuchni. Aranżacje kuchni z wyspą to nowoczesne pomysły na modne urządzenie wnętrza- atrakcyjne wizualnie oraz praktyczne w użytkowaniu.

KUCHNIA Z BARKIEM

Elementy zabudowy kuchennej w postaci wyspy, lady lub barku stosowane są często jako umowne granice pomiędzy aneksem a pokojem dziennym lub salonem. Także w zamkniętych kuchniach sprawdzą się tego typu rozwiązania aranżacyjne. Barek można połączyć z ladą, blatem lub wyspą, a elementem dopełniającym całość będą hokery- wysokie krzesła z wygodnym oparciem i podłokietnikami oraz stołki barowe.

Pomysł na kuchnię z barkiem powinien być uwzględniany już na etapie projektowania wnętrza. Efektowny rezultat zapewni barek dopasowany stylistycznie do pozostałych mebli np. wykonany z tego samego materiału lub zawierający te same motywy dekoracyjne. Łatwym do zrealizowania pomysłem jest przedłużenie blatu i dostawienie hokerów, co wizualnie otworzy przestrzeń. Aranżacje barku z wyspą to równie ciekawy projekt kuchni. Wówczas od strony salonu (pokoju dziennego) wzbogacamy wyspę o wystającą ladę umożliwiającą ustawienie stołków i swobodne ułożenie nóg pod blatem.

Przy okazji projektowania kuchni z barkiem warto pomyśleć o optymalnym oświetleniu umieszczonym nie tylko nad ladą, ale także w formie ozdobnych diod np. w poprzek blatu. Hokery muszą pasować do wystroju- aluminiowe sprawdzą się w eleganckich surowych wnętrzach, a drewniane lub z miękką futerkową wyściółką odpowiednie będą dla ciepłych , przytulnie urządzonych pomieszczeń.